جدایی نادر از سیمین + تحلیلبه نظر می آید اگر حتی این فیلم برای ما در داخل کشور فیلم خوبی باشد ( که اصلا اینگونه نیست ) اما بعید است این نوع فیلم که فضای ایران و خانواده های ایرانی را سراسر پر از دروغ و تشویش و دعوا نشان میدهد برای بیننده خارجی که آشنایی با فرهنگ و تمدن اصیل ما ندارد مناسب باشد

  +  نقد فراستی بر جدایی نادر از سیمین + دانلود
   +  تحلیل و نقد نکانی از جدایی نادر از سیمین

   +  طرفداران «مجازی» فتنه سبز افتضاح دیگری در فضای جهانی اینترنت به بار آوردند.

چگونه جنبش سبز آبروی ایران را میبرد ..... افتضاح جنبش سبز در سایت IMDB .... فیلم جدایی نادر از سیمین با حمله سبزها به سایت IMDb كه یكی از معتبرترین سایت های مرجع فیلم هست با امتیاز 9.5 / 10 بالاتر از شاهكارهای جهانی سینما  ( آثار بزرگی چون پدرخوانده ) ایستاد ....

   + رییس‌جمهوری فرانسه خواستار تماشای فیلم «جدایی نادر از سیمین» شد

   +
اصغر فرهادی به همراه خانواده‌اش به کشور فرانسه مهاجرت کرد
«جدایی نادر از سیمین» فیلمی ضعیف با تكنیك و فرم مبتذل و بی‌كاركرد است كه حرفی جز ترویج دروغ‌گویی در جامعه ندارد


به نقل از اسرار

این فیلم ماهیتی به شدت چند لایه دارد و از خواص آن تضاد در لایه هاست كه بیننده را در پارادوكسی مرگبار فرو می برد كه به طرز ماهرانه ای به تصویر كشیده شده است. این نكته را نباید فراموش كرد كه اصغر فرهادی همواره با ابهام آفرینی و ایجاد شبهه و ظاهرا از طریق مشاركت اذهان بینندگان، بسیاری سوالات و اتفاقات را بی جواب رها می كند اما واقعیت امر اینستكه وی همیشه پاسخ به این ابهامات و شبهات را در لایه های زیرین ِ فیلمش برای ضمیر ناخودآگاه مخاطبان ارسال و در آن حك كرده است.

اولین نكته درباره این فیلم صحنه های آغازین آن در دادگاه است كه سیمین (لیلا حاتمی ) از نادر ( پیمان معادی ) به دلیل همراهی نكردن با وی در سفر به خارج به دادگاه خانواده شكایت كرده و تقاضای جدایی از وی را دارد. در این صحنه سیمین برای اثبات ادعایش جهت همراه كردن دختر 11 ساله اش در این سفر می گوید: دوست ندارم دختر در این شرایط بزرگ شود. و سوال نادر از سیمین كه می پرسد چه شرایطی ؟ اولین گام از سناریوی شبهه افكنی و ابهام تراشی اصغر فرهادی است. اتفاقات رخ داده در فیلم و دیالوگ های رد و بدل شده در دقایق بعد تا آخرین ثانیه های فیلم پاسخی پنهان به این سوال آشكار می دهد. فرهادی با نشان دادن دروغ های رد و بدل شده و فضای هرج و مرج حاكم در جامعه چنین القا می كند كه سیمین نمی خواست دخترش در جامعه ای به شدت آلوده به ریا و دروغ و بی قانونی و خودكامگی زندگی كند.

دومین نكته، اشارات نادر برای خارج نشدن از كشور است. نشان دادن اینكه نادر به خاطر پدرش ( كهنسالی كه نمادی از آب و خاك و مرز و بوم ما به شمار می رود ) و اشاره اش به تعلق خاطر به كشور و اینكه به علت چنین دلایل عامه پسندی از كشور خارج نمی شود نكته بسیار مهم و لایه ی بسیار پنهانی از این فیلم است. برای فهم دقیق این نیش و كنایه باید مروری داشت بر مناظره های نامزدهای انتخاباتی و سعی و تلاشی كه كروبی و موسوی نامزدهای دیروز انتخابات ریاست جمهوری و دشمنان امروز نظام در تخریب وجهه دولت از خود به خرج می دادند. اینكه آنان خود را مُحق جلوه داده و با عاشقِ آب و خاك نشان دادن خود، دیگر رقبا و به صورت تخصصی دكتر احمدی نژاد را بی تفاوت نسبت به این مهم نشان می دادند. اینجاست كه باید از سعی وافر فتنه گران سبز برای بالا بردن رقم فروش فیلم پرده برداشته و بر ماهیت چنین عملی واقف شد. هر چند فرهادی اشاره ای به رخدادهای پس از فتنه ندارد كه در آن مشخص شد چه كسانی لاف وطن دوستی می زدند و چگونه دشمنان قسم خورده نظام شدند.

سومین نكته؛ انحرافیست كه فرهادی در نشان دادن چهره مذهبیون از خود نشان داده است. راضیه(ساره بیات) را نباید به عنوان نماد مذهبی بودن در ایران پذیرفت. هر چند فرهادی سعی دارد چنین انگاره ای را به مخاطب بقبولاند. در چندین موضع از فیلم راضیه از پذیرش پول بابت دیه بچه خودداری می كند و این خودداری نه به خاطر تدین وی بلكه به دلیل این اعتقاد است كه وی می گوید اگر پول را بگیرد بلایی سر بچه ام می آید. این یعنی نهایت اعتقاد به مذهب در جامعه ایرانی! حال اگر این اعتقاد به مذهب مورد قبول قرار گیرد پس تكلیف میلیون ها نفر از افرادی كه كرور كرور پول حرام می گیرند و بلایی نیز سر بچه شان نیامده چه می شود؟ فرهادی به طرز زیركانه ای رفتارهای راضیه در نپذیرفتن پول را به اعتقادات سطحی عوام و شانه به شانه زده خرافات گره زده و مذهبیون را عملا خرافاتی نشان داده است. در حالی كه بایستی راضیه به  دلیل تشرع و تدین و نه اعتقادات كم عمق و سطحی از گرفتن پول حرام سر باز می زد. مضاف بر اینكه فرهادی تا آخر فیلم تكلیف پولی را كه ادعا می شد راضیه دزدیده مشخص نكرد. این هم از همان ابهاماتی است كه تیشه به ریشه مذهبیون و نماد به تصویر كشیده شده آن در فیلم یعنی یك زن چادری می زند. هر چند در ابتدای فیلم برداشتن پول توسط لیلا حاتمی بسیار ظریف نشان داده می شود اما قرار دادن آن در لایه های پنهان فیلم چندان نمی تواند غیر عمدی و بدون قصد باشد.

چهارمین مسئله: پیامی است كه دختر نادر در پایان فیلم و در دادگاه به بیننده القا می لكند. دختری كه در ابتدای فیلم نشان می دهد به دلیل شخصیت مثبت پدرش و اینكه قصد دارد مانع طلاق پدر و مادرش شود می خواهد در كنار نادر بماند در انتهای فیلم و پس از دیدن دروغ و انكار واقعیت پدرش عملا به گونه ای فضا را مدیریت می كند كه حرف لیلا حاتمی در ابتدای فیلم درست از آب درآید و این شرایط آكنده از دروغ و بدی برای ترمه (دختر نادر) هم مسجّل شده و بیننده حكم به رفتن دختر همراه مادرش به خارج از كشور دهد.

آخرین نكته؛ مصائبی است كه بر شهاب حسینی (حجت) وارد شده است. جمله وی كه چندین سال دنبال حقش كه ضایع شده بوده و در دادگاه ها هیچ كسی به فریاد وی گوش نداده ، یكی از صریح ترین رویارویی های فرهادی با دستآوردهای انقلاب در سی سال گذشته است. تصور كنید در جشنواره های بین  المللی كه این فیلم در حال اكران است چنین تصویری از ایران به نمایش در آید آنگاه چه بلایی سر وضعیت حقوق بشر و نوع نگاه غربی ها نسبت به ایران خواهد آمد. فرهادی رسما بیننده را در جایگاهی قرار می دهد كه به این نتیجه برسد كه در ایران كسی به فكر محرومان و مستضعفان نیست.
  • طرفداران «مجازی» فتنه سبز افتضاح دیگری در فضای جهانی اینترنت به بار آوردند.

به نقل از جهان : این طیف فعال در شبكه عنكبوت پیش از این در پی پیش افتادن ركورد فروش فیلم «اخراجی های ۳» از فیلم ضعیف و مغرضانه «جدایی نادر از سیمین»، مردم را دعوت به تحریم تماشای اخراجی های ۳ كردند كه از قضا مزید بر علت در استقبال شد. پس از آن همین جریان به همراه یك شبكه مافیایی سعی كردند با كپی و فروش سی دی های غیرمجاز اخراجی های۳، از حضور مردم در سینما و تماشای این فیلم جلوگیری كنند. آنها همچنین با انتشار غیرقانونی فیلم در شبكه اینترنت باز هم كوشیدند ركورد فروش را متوقف كنند كه بی نتیجه ماند.
اما آخرین سیاه بازی این جریان ، افتضاحی است كه شماری از همكاران سایت ضد انقلاب بالاترین در امتیاز دادن و «داغ» كردن فیلم رقیب اخراجی ها در یك سایت جهانی فیلم به بار آورده اند به نحوی كه مراجعان غیرایرانی سایت IMDB را به اعتراض واداشته است.
یكی از همین به اصطلاح سبزها با انتقاد از ركوردسازی های دروغین رفقا می نویسد: «لطفاً بدون تعصب این مطلب را بخوانید. اتفاق دردناكی افتاده است. حتما در جریان رقابت جنجالی دو فیلم «اخراجی های۳» و «جدایی نادر از سیمین» هستید. و حتما می دانید كه جنبش سبز شدیدا در تكاپو بود تا با تبلیغ گسترده ركورد فروش تازه ای برای «جدایی نادر از سیمین» ثبت كند. مشكل از آنجا شروع شد كه دوستان جبهه سبز (شامل اینجانب) با مراجعه و ثبت نام در یكی از معتبرترین سایت های مرجع در زمینه فیلم (سایت IMDB) امتیاز بالایی رو به این فیلم دادند و این هجوم بی سابقه باعث شد در یك چشم بر هم زدن این فیلم آثار بزرگی چون پدرخوانده را نیز پشت سر بگذارد و برترین فیلم تاریخ سینما شود!!! خلاصه این حركت كاملا عجیب كه فقط از مبتكرانی مثل ما برمیاد، باعث شد كه سروصدای مشتاقان فیلم در خارج درآمده و اعتراض كنند.»

کاربران جهانی آی ام دی بی، کاربران ایرانی این سایت را به دلیل هجوم برای رای به فیلم اخیر اصغر فرهادی مورد تمسخر قرار داده و حتی توهین کردند.

نوشته زیر یکی از تندترین اعتراض‌هایی است که صورت گرفته است।

(ترجمه فارسی پس از متن انگلیسی قرار دارد، حتما بخوانید)


Tell me something,
Are you among those Iranians
Who lately join IMDB website
and Vote for "Simin, Nader, A Separation" the highest rank (10)?

Is this the same as your "Persian Gulf" issue?
"Keep the name, leave it trashy and tame?"

You Iranian!
You Patriot!
You Pathetic miserable shit!

Come on!
If you wanna show the world how much of an Artist or civilized person you are, be my fucking guest!
Seriously, What other better ways to express it?
Mr. Graduate!
Internet User!
Black Sheep!

But I suggest you to take a bit of your time
to listen to your "Imam", who is ME, Telling You:
"Your Art and Culture, is plain as your stupidity!"

You are nothing but just a bunch of assholes,
who fool some other people on the other side of this world, with your idiocy!

You Virus!
You Ascaris!
Trojan!
Buzzing Fly!

Tell me!
You ridiculous clowns really think,
this movie is something that deserves to top legendary movies like "Godfather" and hundreds of others*???

Let me tell you what I think about Iranian Movies:
"This movie or any other Iranian one, is subject to issues and problems related to a sick society
Showing pathetic lifestyles and interactions between people in Iran,
coming out of mind of those with deep roots in different and traditional thoughts of an old-fashioned society
which looks totally abnormal, unfamiliar and undefined to an abroad public!"

And this must be your plain foolishness to think
that whatever that ever looked interesting to you and your isolated state of mind
would be as interesting out of the walls you have built around yourself!

***

Tell me Why!

Why do You have to go and devalue IMDB website
not only with your lack of intelligence,
nor your lack of wisdom
but with your complete disreputable state of being
when it had always tried to be dependable, to an acceptable degree, from scratch,
with the help of thousands of users who have tried to be fair and realistic???

Why???
Why can't you dumbfucks socialize
and live like any other human being in this whole world,
and have a little feeling of responsibility toward it??

How on earth in a place where users don't really find a point
in giving a single fraud vote to a movie,
You invading grasshoppers dare to let your-damn-selves
to make things as rootless?

***

And at last...
If you die in those old flying coffins,
or in a Car crash on a road,
Or
If everything around you, all look like a lie,
Stated Statistics seem illogically wrong
or the declared number of votes sound irrational, fraud and forgery,
Or
If you don't get visa to a specific location,
Or get called "black-hair" or known as somebody with bad reputations,
Or any other place who somehow someway,
something makes you feel like you don't deserve certain other things,
Just know that
for every thing that happens in this world,
there are reasons,
and your own misapprehension,
is not the reason for others' state of being unfair and cruel to you!

And If you ever get to gain a proper state of intelligence and responsibility,
you may want to "take your votes back", the stolen ones,
As you used to say during your after-election protests
Because I tend to think to myself
that anything Iranian, is totally unreliable.

Regards
A Poor Bastard,
But Hopefully not like you!

* - By the time of this note.


ببینم،
شما هم به تازگی عضو وبسایت
IMDB
می شوید و به فیلم جدایی نادر از سیمین "تا عددی که امکان دارد!" (10) رای می دهید؟

این موضوع هم مثل همان "خلیج فارس" تان است؟
"اسمش را داشته باشید، ولی خودش و ساحلش را به گند کشیده باشید؟"

ایرانی؟
وطن پرست؟
فقیر رقت انگیز؟

بفرمایید!
اگر می خواهید فرهنگ و هنرتان را با این کار ثابت کنید، بفرمایید!
جدا، چه چیزی از این بهتر و حقیقی تر؟
آقای تحصیل کرده!
آشنا با اینترنت!
گوسفند!

اما قبل از اینکه این کار را بکنید، لحظه ای درنگ کرده
به سخنان امام تان گوش فرا دهید که می گویم:
"فرهنگ و هنر شما مثل خریت شماست!"

شما تنها تعدادی احمق هستید
که با خریت خودتان، هر انسانی در آن سوی دنیا را هم به گمراهی می کشانید!

ای ویروس!
آسکاریس!
تروجان!
مگس!

شما دلقک های مضحک واقعا فکر می کنید
این فیلم، فیلمی است که در ژانر درام بالاتر از فیلم "پدرخوانده" و هزاران فیلم دیگر* قرار بگیرد؟؟؟

بگذارید به شما بگویم من در مورد فیلم های ایرانی چی فکر می کنم:
این فیلم یا هر فیلم ایرانی دیگر تنها دارای مضمونی است مربوط به مسائل و مشکلات لعنتی و روابط غریب و خارج از عرف داخل ایران، ریشه در تفکراتی سنتی و متفاوت، که برای عوام آن سوی مرزها کاملا نامانوس، غیر قابل درک و تعریف نشده است!

و این از بدبختی شماست که فکر می کنید
هر چیزی که برای شما ایرانی ایزوله، با ذهنی ایزوله و بسته، جالب جلوه کرد،
به همان اندازه هم، خارج از این مرزهای دوروبرتان جذابیت دارد!

***

چرا؟
چرا این وبسایتی که تا بحال کم و بیش بر اساس واقع گرایی افراد از سراسر دنیا پیش رفته است را
نه از روی احساس
نه با بی منطقی
نه با بی عقلی
بلکه با بی اعتباری خودتان بی اعتبار می کنید؟؟؟

چرا؟؟؟
واقعا چرا شما مغز فندقی های لعنتی نمی توانید
مثل هر انسان دیگری اهل این کرهء خاکی رفتار،
و در قبال آن احساس مسئولیت کنید؟؟

در جایی که هزاران یوزر هستند که دلیلی نمی بینند
به فیلمی حتی یک رای غیر واقعی دهند،
شما ملخ های مهاجم چطور به خودتان اجازه می دهید
اینطور همه چیز را مثل خودتان بی ریشه کنید؟

***

در آخر...
اگر شما در آن تابوت های پرنده می میرید
یا در تصادفات رانندگی جاده ای،

اگر دوروبرتان همه چیز غیر واقعی و دروغ،
آمارها بی منطق و اشتباه،
و تعداد رای های اعلام شده جعلی و خارج از چارچوب عقلانی است،

اگر ویزای فلان کشور را نمی گیرید،
یا آن جا شما را مو مشکی خطاب می کنند و بی اعتبار می دانند،
یا هر جا، به هر شکلی به شما می گویند استحقاق خیلی چیزهای دیگر را ندارید...
بدانید
در این دنیا برای هر چیزی که اتفاق می افتد
سلسله دلایلی وجود دارد،
و
عدم درک شما به هیچ وجه
دلیلی بر بی انصافی و بی رحمی دیگران بر شما نیست!

و اگر زمانی به درجهء قابل قبولی از تعقل و احساس مسئولیت رسیدید
شاید بخواهید که به قول خودتان "رایتان را پس بگیرید"
والا من که خودم تمایل دارم فکر کنم
هر چیزی از نوع ایرانی غیر قابل اعتماد است!

امضا
یک حرامزادهء بی شرف،
اما خوشبختانه نه مثل تو!---------------------------------------------


رییس‌جمهوری فرانسه خواستار تماشای فیلم «جدایی نادر از سیمین» جدیدترین ساخته‌ی اصغر فرهادی در كاخ الیزه شد.

به گزارش ایسنا، شبكه Europe 1 همزمان با اكران عمومی جدیدترین ساخته‌ی اصغر فرهادی در فرانسه اعلام كرد؛ دفتر ریاست جمهوری "نیكلا ساركوزی" از توزیع‌كننده فیلم «جدایی نادر از سیمین» خواسته است تا یك نسخه از فیلم جدید اصغر فرهادی را به‌طور ویژه در اختیارش قرار بدهد.

رییس جمهوری فرانسه قصد دارد این فیلم را به‌همراه همسرش "كارلا برونی" به‌طور اختصاصی در سالن نمایش‌های كاخ الیزه تماشا كند.

شبكه یك اروپا نوشت: «این درخواست ساركوزی نشانه موفقیت فیلم فرهادی است كه در جشنواره برلین موفق به كسب جایزه خرس طلا و دو خرس نقره‌ای برای مجموعه بازیگران شده است.»

براساس اعلام كمپانی پخش فیلم «ممنتو فیلمز»؛ «جدایی نادر از سیمین» با تبلیغات بسیار گسترده در سطح كشور فرانسه از ـ 8 ژوئن ـ اكران خود را آغاز كرده است و در ظرف این مدت كوتاه ركورد فروش فیلم‌های اكران شده در فرانسه را شكسته است. این فیلم در فروش، بالاتر از فیلم‌های "برادران داردن" ـ برگزیده‌ی جشنواره كن ـ و فیلم آمریكایی «ایكس‌من» و فیلم "وودی‌آلن" قرار گرفته است.

«جدایی نادر از سیمین» با بازی لیلا حاتمی، شهاب حسینی، پیمان معادی، ساره بیات، سارینا فرهادی، علی اصغر شهبازی، بابک کریمی، شیرین یزدان بخش، كیمیا حسینی و با حضور مریلا زارعی روایت می‌شود.

این فیلم كه این روزها در بخش رقابتی جشنواره «سیدنی» به نمایش درآمده است، برای بخش «افق‌ها» جشنواره‌ی فیلم «كارلووی واری» دعوت شده است.

«جدایی نادر از سیمین» در ادامه‌ی اكران جهانی، روز 22 جولای (31 تیر) در سینماهای انگلیس به نمایش درخواهد آمد.

این فیلم كه از روز 25 خرداد در بلژیك به‌روی پرده رفته است، از روز 11 اوت (20 مرداد) در هلند، هشتم سپتامبر (17 شهریور) در سوئیس و همچنین 14 جولای (4 تیرماه) در سینماهای آلمان نمایش خواهد داشت.

«جدایی نادر از سیمین» از روز 25 دسامبر (4 دی) به‌طور هم‌زمان در ایتالیا و نروژ نمایش خواهد داشت و طبق برنامه‌ اعلام‌شده از روز 6 ژانویه سال آینده میلادی (16 دی) در سینماهای برزیل نمایش خود را آغاز خواهد كرد.  • اصغر فرهادی به همراه خانواده‌اش به کشور فرانسه مهاجرت کرد
به نقل از رجانیوز، فرهادی برای ساخت یک فیلم سینمایی در اروپا با همکاری "یاسمینا رضا"، نمایشنامه‌ نویس مشهور فرانسوی به این کشور رفته و حداقل مدت یک سال را در این کشور زندگی خواهد کرد.

گفتنی است فرهادی در آخرین فیلم خود "جدایی نادر از سیمین" با ارائه یک چهره سیاه، زشت و غیرواقعی از جامعه ایرانی، توانست نظر کشورها و جشنواره‌های غربی را به خود جلب کند و جوایز فراوانی را به دست آورد.


برتربین/bartarbin
--------------------------------------------------------
ویدیوی مناظره امیر قادری و امیر پوریا در تلویزیون بی بی سی؛ درباره فیلم‌های «اخراجی‌ها 3» و «جدایی نادر از سیمین»

بورسیه در آلمان، ماه عسل خوش رقصی فرهادی در "جدایی نادر از سیمین"

تحلیل دریافت جایزه برلینی جدایی نادر از سیمین: « اشتراك نظر اتفاقی!داوران جشنواره‌های فجر و برلین و بی‌بی‌سی در مورد فیلم فرهادی»

گزارش یک جشنواره / نقد فیلم های جشنواره فیلم فجر ۸۹ / فیلم سخنرانی دکتر حسن عباسی+لینک مستقیم

دست دادن برنده جشنواره فجر با مدل ایتالیایی


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: Bartarbin@yahoo.com
  • تلفن:
  • فکس:
  • موبایل:

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم.