تصویر ثابت

تصویر ثابت

کلیپ مستند فیلم

پیشنهاد ویژه

سواد رسانه/اعتراض ایرانیان استرالیا بابت دزدی و عدم امنیت و انفعال پلیس این کشور

  • ۱۷۳
سواد رسانه/اعتراض ایرانیان استرالیا بابت دزدی و عدم امنیت و انفعال پلیس این کشور

اعتراض ایرانیان استرالیا بابت دزدی و عدم امنیت و انفعال پلیس این کشور

+دانلود

-----------مطلب اول ----------

 

سایت ویکی مدیا در نموداری آمار سرقت در کشورهای مختلف را به نسبت جمعیت مورد بررسی قرار داده است.
این آمار که به نسبت جمعیت هر صد هزار نفرمورد بررسی قرار گرفته است بالاترین آمار سرقت در کشورهای جهان را با رنگ قرمز و کمترین آمار سرقت را با رنگ سبز به نمایش گذاشته است.

 آمار سرقت در ایران 

در این نمودار کشور ایران با رنگ زرد نشان داده شده است که نشان دهنده این است که آمار سرقت در ایران در میان کشورهای جهان در رده متوسط قرار دارد .
کشورهایی که با رنگ سبز نشان داده شده است نشان از آمار اندک سرقت در آنها را دارد.
هر چند آمار دزدی در چند کشور محدود از ایران کمتر است که با رنگ سبز نشان داده شده است، ولی درصد سرقت درایران نسبت به آمریکا، کانادا، اروپا، استرالیا و ژاپن بسیار کمتر است.

 منبع: wikimedia

 

------------مطلب دوم------------------

«ربودن مال متعلق به غیر» که از آن با عنوان سرقت یاد می‌شود، یکی از رایج‌ترین جرائم در جهان به شمار می‌رود. در کشورهای مختلف و در نقاط سرزمینی متفاوت، انواع گوناگونی از سرقت شایع است و این مسئله در ارتباط مستقیم با شرایط اجتماعی- اقتصادی آن کشورها است. در چندین پژوهش پیمایشی انجام‌شده در سطح ملی توسط معاونت اجتماعی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نشان داده شد که اولاً ترس از دستبرد به اموال تأثیر مستقیم، فوری و شدید بر احساس امنیت شهروندان، از کوچک تا بزرگ بر جای می‌گذارد و بر اساس شواهد آماری متقن، این پدیده حدود ۲۰ درصد از ناامنی شهروندان را تبیین می‌کند. یعنی چنانچه روزی به‌کلی این ترس از میان رانده شود حدود ۲۰ درصد بر احساس امنیت عمومی مردم جامعه افزوده می‌شود. ثانیاً پدیده سرقت تأثیر منفی معناداری بر شأن و منزلت و اقتدار پلیس بر جای می‌گذارد. یعنی با کاهش نرخ وقوع پدیده سرقت در جامعه به‌صورت چشمگیری بر شأن پلیس و اقتداری که آنان برای پلیس قائل‌اند افزوده می‌شود.

دانمارک رتبه اول سرقت از منزل در جهان را دارد

سرقت به روایت آمار

ارقامی که با مروری گذرا در منابع می‌توان بدان دست‌یافت حاکی از این مسئله است که سرقت خودرو در کشور ایتالیا ۴ برابر ایران است. این رقم برای آمریکا ۳ برابر و در فرانسه و اسپانیا ۲ برابر گزارش‌شده است. همچنین در کانادا، ۹۹ درصد بیشتر از ایران سرقت خودرو و وسایل نقلیه اتفاق می‌افتد. جدول زیر جایگاه جهانی برخی کشورها در این زمینه را نشان می‌دهد:

رتبه جهانی سرقت خودرو و وسایل نقلیه در کشور

نام کشور

۱

سوئیس

۲

سوئد

۳

نیوزیلند

۴

ایتالیا

...

 

۸

آمریکا

....

 

۳۱

ایران

 

آمار دیگر در خصوص جرائمی است که علیه اموال صورت می‌پذیرد و در این زمینه، آمارها بیانگر آن است که این رقم در آمریکا ۱۴ درصد، در ایتالیا ۱۲ درصد و در استرالیا ۱ درصد بیشتر از ایران ثبت‌شده است. جدول زیر نشان‌دهنده رتبه‌بندی جهانی این شاخص است:

رتبه جهانی جرایم علیه اموال در کشور

نام کشور

۱

مولداوی

۲

گواتمالا

۳

افغانستان

...

 

۱۴

برزیل

...

 

۲۳

آرژانتین

...

 

۳۹

آمریکا

۴۰

بلژیک

۴۱

روسیه

۴۲

ایتالیا

...

 

۴۷

فرانسه

...

 

۵۵

استرالیا

...

 

۵۷

بریتانیا

۵۸

ایران

 

همچنین، جرائم خشن که شامل سرقت مسلحانه نیز می‌شود، در ایالات‌متحده ۹۷ درصد، در فرانسه ۸ درصد، در استرالیا ۵ درصد و در ایتالیا ۱ درصد بیشتر از ایران می‌باشد. جدول زیر بیانگر رتبه‌بندی بر اساس این شاخص است:

رتبه جهانی جرایم خشن شامل سرقت مسلحانه در کشور

نام کشور

۱

ونزوئلا

۲

ترینیدادوتوباگو

۳

افغانستان

...

 

۱۲

برزیل

...

 

۱۶

آمریکا

...

 

۳۰

آرژانتین

...

 

۵۹

فرانسه

...

 

۶۲

استرالیا

...

 

۶۴

سوئد

۶۵

روسیه

...

 

۶۷

ایتالیا

...

 

۷۱

ایران

 

 بنابر گزارش اف بی آی آمریکا، جرائم علیه اموال در آمریکا در سال ۲۰۱۶ و آن‌هم پس از کاهشی ۱.۳ درصدی به حدود ۸.۰۰۰.۰۰۰ رسیده است که ارزش تقریبی  آن ۱۵.۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار برآورد می‌شود. ۱۹.۱ درصد آن به دزدی از طریق ورود به ساختمان و ۹.۷ درصد هم به دزدی وسایل نقلیه اختصاص دارد و مابقی ۷۱.۲ درصد آن نیز دیگر انواع سرقت را تشکیل می‌دهد. آمار سرقت در ایران به گفته نیروی انتظامی روزانه حدود ۱۸۰۰ فقره است که رقمی معادل ۶۵۷.۰۰۰ سرقت در سال خواهد شد و اگر تناسب جمعیتی ایران و ایالات‌متحده را هم مورد ملاحظه قرار دهیم، این رقم بسیار پایین‌تر از آنی است که مردم آمریکا شاهدش هستند. در گزارشی دیگر از شرکت «کلمنتس» (Clements Worldwide)، شرکت جهانی معتبری درزمینه خدمات بیمه ۱۰ کشوری که بالاترین نرخ سرقت در ۱۰۰.۰۰۰ نفر را دارند بیشتر اسامی این کشورهاست که دیده می‌شود:

  1. بلژیک: درحالی‌که این کشور در شمار جرائم خشن آمار نسبتاً پایینی را ثبت کرده است درزمینه سرقت، یکی از بدترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. بلژیک در سال ۲۰۱۲، ۱۹۱.۱۲۶ فقره سرقت گزارش کرده که نرخ آن در هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر به ۱.۷۲۸ فقره می‌رسد. سرقت خودرو در بلژیک کاملاً عادی است. سارقان بیشتر در ایستگاه‌های مترو یا قطار و نظایر آن از مسافران سرقت می‌کنند.
  2. اسپانیا: این کشور مقصدی برای مسافرت است که گمان می‌رود برای مسافران نسبتاً امن است و نرخ جرائم در آن پایین است. باوجوداین، دزدی در آن شایع است و در سال ۲۰۱۲، ۵۰۲.۵۴۶ فقره سرقت در آن گزارش‌شده که نرخ سرقت را به ۱.۰۷۴.۹ می‌رساند. یک روش شایع سرقت این است که آنان در لباس پلیس جلوی قربانی را می‌گیرند و درخواست مدارک شناسایی می‌کنند و در همین حال، فرد همدست اشیای باارزش را می‌دزدد.
  3. مکزیک: جرائم سازمان‌یافته در مکزیک رواج دارد و این کشور با ۷۴۶.۸۹۴ فقره سرقت در سال ۲۰۱۲ و نرخ سرقت ۶۱۸، در این زمینه به نسبت دهه‌های گذشته رشد داشته است. افراد خارجی در لابی‌ها، رستوران، سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی، فرودگاه‌ها و دیگر مناطق که توسط گردشگران مورد بازدید قرار می‌گیرند اهداف سرقت و جیب‌بری هستند. کارت‌های اعتباری و تلفن‌های همراه از بیشترین موارد مورد سرقت‌اند.
در مقایسه با آلمان و آمریکا، سوئد آمار جرم بسیار بالاتری دارد

فهرست دیگری نیز از دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (unodc) موجود است که در زیر اسامی این کشورها آمده است:

رتبه جهانی در نرخ سرقت

نام کشور

۱

سوئد

۲

هلند

۳

اروگوئه

۴

دانمارک

۵

نروژ

۶

فنلاند

۷

استرالیا

۸

فرانسه

۹

مالت

۱۰

بلژیک

۱۱

ایتالیا

۱۲

لوگزامبورگ

۱۳

ایالات متحده

۱۴

بریتانیا

۱۵

اتریش

۱۶

آلمان

۱۷

ایرلند

۱۸

سوئیس

۱۹

اسلوونی

۲۰

کانادا

بنا بر آمارهایی که از سوی مسئولان انگلیس و ولز –که این دو روی‌هم‌رفته زیر ۶۰.۰۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارند-  منتشرشده است تنها در ماه ژوئیه سال میلادی جاری، تعداد سرقت از اشخاص به ۸.۵۵۲ مورد بوده که نسبت به ماه گذشته آن، ۷۸۶ مورد رشد داشته است. تعداد فقرات سرقت از فروشگاه نیز ۳۲.۳۴۸ مورد گزارش‌شده که ۵۲۹ مورد نسبت به ماه قبل آن رشد نشان می‌دهد. جیب‌بری ثبت‌شده ۴۲.۵۲۹ مورد و رشد ۱.۸۸۱ موردی، دزدی دوچرخه با ۱۰.۳۳۸ فقره و افزایش ۸۵۹ موردی و نهایتاً انواع دیگر سرقت با ۴۸.۱۵۶ فقره ثبت‌شده که ۱.۷۴۸ مورد افزایش را نشان می‌دهد آمار و ارقامی است که به‌طور رسمی درباره وضعیت سرقت در این کشور منتشرشده است.

آمار و رتبه‌بندی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد درباره نرخ سرقت

در کشور استرالیا هم وضع تفاوت چندانی ندارد. بنا بر آمار رسمی منتشرشده از سوی مسئولان این کشور، فقرات سرقت در سال ۲۰۱۶ به نسبت سال قبل آن رشدی ۵ درصدی داشته است و بر این اساس در این سال ۹.۴۰۳ نفر قربانی سرقت شدند که ۴۳۵ نفر بیشتر از سال گذشته آن است. ارقام به‌دست‌آمده نشان می‌دهد افزایش ۷ درصدی آمار سرقت مسلحانه دلیل اصلی رشد آمار سرقت است. همچنین سرقت خودرو و وسایل نقلیه در این کشور در سال ۲۰۱۶ به نسبت سال گذشته آن افزایشی ۹ درصدی داشته و از ۵۱.۵۲۵ فقره به ۵۶.۰۸۶ فقره رسیده است.

آمارهای به‌دست‌آمده درباره سرقت خودروی شخصی در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که ایتالیا در این زمینه با نرخ سرقت ۲۰۰.۶ خودرو در هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر رتبه‌ای بدتر از کشورهایی مانند فرانسه، ایالات‌متحده و اروگوئه کسب کرده که رتبه‌های بعد از ایتالیا هستند. این مقایسه که میان کشورهای مختلفی در سراسر جهان انجام‌شده بیانگر آن است که کشورهای ترینیدادوتوباگو، آندورا و باربادوس به‌مراتب وضعیتی بهتر از ایتالیا و سه کشور پس‌ازآن در این زمینه دارند. این آمار درباره نرخ سرقت وسایل نقلیه موتوری نیز تقریباً مشابه است و ایتالیا در رتبه دوم قرارگرفته و کشورهای مغولستان، ماداگاسکار و کنیا وضعیت بسیار بهتری در این زمینه دارند. ارقام به‌دست‌آمده نشان می‌دهند که تنها در میلان ایتالیا نرخ سرقت بیانگر رقم شگفت‌آور ۷.۸۰۰ سرقت در هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر است. پس از میلان، بولونیا با نرخ ۷.۶۰۰، فلورانس با ۶.۰۰۰، تورین با ۵.۹۰۰، کاتالونیا با ۵.۶۰۰ و رم با ۵.۲۰۰ فقره سرقت در ۱۰۰.۰۰۰ نفر بیشترین نرخ‌های سرقت در ایتالیا را دارند.

پلیس محلی در کلیسای جامع میلان ایتالیا، اولین شهر این کشور در زمینه نرخ سرقت

همچنین نرخ سرقت منزل و ورود قهرآمیز برای دزدی در ایتالیا را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید و با کشورهای دیگر مورد مقایسه قرار دهید. نکته جالب اینجاست که در این میان اسامی کشورهای اروپایی بیشتر به چشم می‌خورد:

رتبه

نام کشور

نرخ سرقت منزل و ورود قهرآمیز برای دزدی در هر ۱۰۰.۰۰۰ نفر

۱

دانمارک

۸۹۶.۹

۲

اروگوئه

۷۰۶.۲

۳

بلژیک

۶۴۷.۴

۴

لوگزامبورگ

۵۹۵.۶

۵

هلند

۵۵۲.۱

۶

استرالیا

۴۶۱.۵

۷

سوئد

۴۳۶.۳

۸

ایتالیا

۴۲۸

 

سرقت هویت

سالانه از هویت حدود ۱۵.۰۰۰.۰۰۰ نفر در ایالات‌متحده سوءاستفاده می‌شود که خسارت واردشده به این تعداد آمریکایی بیش از ۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار برآورد می‌شود. این یعنی تقریباً ۷ درصد بزرگ‌سالان مورد سوءاستفاده از هویتشان قرارگرفته‌اند که خسارت فردی برای هرکس تقریباً ۳.۵۰۰ دلار خواهد بود. همچنین، هنگامی‌که پرونده‌های نگهداری شده در ادارات دولتی و شرکت‌ها گم می‌شوند و یا به سرقت می‌روند سالانه نزدیک ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ آمریکایی دیگر در معرض سرقت هویتشان قرار می‌گیرند. این آمار نشان می‌دهد که سرقت هویت یکی از رایج‌ترین و پرهزینه‌ترین جرائم در آمریکا است.

سطح پیشرفت سارقان حرفه‌ای هویت در جرائم سازمان‌یافته همچنان با توسعه روش‌های آنان بیشتر می‌شود. کلاه‌برداری‌های اینترنتی، هک پایگاه‌های داده دولتی و تجاری و شبکه‌های ماهرانه نرم‌افزاری برای دزدی از میلیون‌ها رایانه بدون باقی گذاشتن هیچ ردپایی، همه و همه تهدیدات فزاینده‌ای برای همه آمریکایی‌هاست. همچنان که روش‌های مورداستفاده برای سرقت هویت توسعه می‌یابد، انواع حساب‌ها و خدماتی که هدف سرقت قرار می‌گیرد نیز متنوع‌تر می‌شود. کارت‌های اعتباری و حساب‌های سپرده دیگر تنها اهداف نیستند بلکه سرقت خدمات تلفن همراه و ثابت، خدمات کابلی و ماهواره‌ای، خدمات برق، آب و گاز، خدمات پرداخته اینترنتی، بیمه درمانی، وام مسکن و اجاره خانه، خودرو، قایق و دیگر اشکال تأمین مالی و وام و همچنین خدمات دولت نیز به فهرست سرقت‌ها در ایالات‌متحده اضافه‌شده است. همزمان، روش‌های اولیه سرقت هویت همچون دزدیدن کیف پول، جست‌وجوی مدارک و دزدیدن نامه‌ها و فریب مشتریان برای پی بردن به اطلاعات شخصی نیز بی‌وقفه ادامه دارد. سارقان، می‌توانند از هویت‌هایی که دزدیده‌اند برای دستیابی به شغل موردنظر و یا فریب پلیس به هنگام دستگیری استفاده کنند. در زیر اسامی ۱۱ کشور که در صدر فهرست سرقت هویت قرارگرفته‌اند آمده است:

رتبه جهانی در سرقت هویت

نام کشور

۱

مکزیک

۲

آمریکا

۳

هند

۴

امارات

۵

چین

۶

بریتانیا

۷

برزیل

۸

استرالیا

۹

سنگاپور

۱۰

آفریقای جنوبی

۱۱

کانادا

 

 منابع:

http://www.nationmaster.com

http://www.identitytheft.info

http://www.businessinsider.com/gallup-analytics-report-on-theft-in-۲۰۱۳-۲۰۱۴-۹

https://ucr.fbi.gov/crime-in-the-u.s/۲۰۱۶/crime-in-the-u.s.-۲۰۱۶/topic-pages/property-crime

http://yon.ir/kovSd

http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=۲۶۹۴۴۱

http://www.ukcrimestats.com

http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/mf/۴۵۱۰.۰

https://knoema.com/atlas/Italy/topics/Crime-Statistics

https://www.thelocal.it/۲۰۱۶۰۲۲۲/see-where-crimes-take-place-in-italy

https://www.clements.com/resources/articles/Top-۱۰-Countries-with-the-Highest-Rate-of-Theft-and-Tips-for-Theft-Prevention

https://www.trendrr.net/۱۹۶/top-۱۰-countries-with-highest-rate-robberies-theft

http://www.insidermonkey.com/blog/۱۱-countries-with-the-highest-rates-of-identity-theft-in-the-world-۳۵۱۹۴۰/?singlepage=۱

http://www.theglobaleconomy.com/rankings/theft

https://en.wikipedia.org/wiki/Clements_Worldwide

https://en.wikipedia.org/wiki/Trendrr

 

 

------------

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

غرب بدون روتوش

انتخابات

موضوع سوم

موضوع چهارم